Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Wywiady z przedsiębiorcami / Rozmowa z Iwoną Plińską, projektantką drzwi Bolzano 9 Glossa firmy Interdrex, producenta marki Interdoor

Iwona Plińska

projektantka drzwi Bolzano 9 Glossa firmy Interdrex, producenta marki Interdoor

Właścicielem marki Interdoor jest firma Interdrex sp. z o.o. Firma istnieje na rynku od 1990 roku. Pierwsze drzwi wewnętrzne tej marki  pojawiły się na rynku w 1997 roku. Firma jest pionierem produkcji frezowanych drzwi w okleinie drewnopodobnej w Polsce. W 1998 roku przeprowadziła się do nowej siedziby - fabryki zbudowanej od podstaw w Bieszkowicach koło Gdyni. Sprzedaż produktów prowadzimy za pomocą sieci dystrybutorów zlokalizowanych w całej Polsce.

Jolanta Niezgoda 

Rozmowa z Iwoną Plińską, projektantką drzwi Bolzano 9 Glossa firmy Interdrex, producenta marki Interdoor 

Jesteście silną marką na rynku stolarki drzwiowej, ale konkurenci nie śpią To jednak Wasze produkty są wyróżniane za wzornictwo. Czy to Wasz sposób na zdystansowanie konkurencji?
Interdoor od lat wprowadza nowe wzory. Wierzymy, że to właśnie wzornictwo w połączeniu z nowoczesnymi i bezpiecznymi dla klientów konstrukcjami drzwi, pozwoliło nam zbudować markę na rynku. Chcemy oferować klientom takie drzwi, których na rynku polskim nie ma, a które spełniają wymogi najwyższych standardów dobrego designu. Nasze modele są bardzo różnorodne. W ofercie posiadamy drzwi drewniane, szklane, techniczne, przesuwne… Do wyboru jest aż 56 oklein oraz cała paleta barw drzwi malowanych. Konkurencja rzadko oferuje tak duży wybór.

Czy nagrody za dobre wzornictwo podniosły sprzedaż produktów z Państwa branży?
Model Bolzano sprzedaje się bardzo dobrze. Trudno jednak wyrokować, jaki wpływ miały nagrody w konkursach. ToP Design Award otrzymaliśmy w maju, Dobry Wzór organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego dopiero otworzył pokonkursową wystawę finalistów, do których się zaliczamy. Jesteśmy świadomi roli design, dlatego chcemy być obecni tam, gdzie ocenia się i docenia dobre, nowoczesne projektowanie. Ale o ewentualnym wpływie na sprzedaż można będzie mówić dopiero za rok.

Wśród konkurencji wyróżnia was także to, że w swoisty sposób informujecie o roli designu....
Dla Polaków wzornictwo to ciągle coś, do czego podchodzą ostrożnie. Chcemy przekonywać klientów, jak dużo zyskują dzięki dobremu projektowi – wysoką jakość, wygodę i estetykę, które podnoszą jakość życia. Nie boimy się korzystać z nowoczesnych możliwości propagowania tych idei. Dlatego jako pierwsi wśród producentów drzwi jesteśmy na portalu społecznościowym facebook.com pod nazwą fun page'a Interdoor DeeZain. Stworzyliśmy dwójkę bohaterów Dee – projektantkę wnętrz oraz Zaina – architekta. Można przyjrzeć się ich zabawnym perypetiom oraz zainspirować ciekawostkami ze świata designu (nie tylko dotyczącymi drzwi). Jak dotąd odwiedziło nas już kilkaset osób.

Marka Interdoor istnieje na rynku od 20 lat. Jak się zmieniało podejście do wzornictwa na przestrzeni lat?
Zaczynaliśmy razem z wolnym rynkiem w Polsce. Wtedy najważniejsze było dostarczyć klientowi dobre drzwi, których przed laty nie mógł sobie dowolnie kupić. Trudno było mówić w tamtych warunkach o designie, do wyboru mieliśmy 5 oklein. W ciągu tych lat wiele się zmieniło (trendy, popyt i konkurencja), a także sam konsument. Dzisiaj jesteśmy bardziej wymagający, potrafimy rozpoznać dobrą jakość, poszukujemy oryginalności. Jeszcze 5 lat temu nie mieliśmy tak zaawansowanych drzwi technicznych i wejściowych, nie mówiąc o tych wykonane w najnowszej technologii fusingu.

Czy firma Interdrex inwestuje w innowacyjne technologie?
Jednym z przykładów są właśnie drzwi szklane z taflą szklaną wykonaną w technologii fusingu. Jest to swoiste dzieło sztuki oprawione w ramę (ościeżnicę). Technologia ta polega na formowaniu oraz topieniu pudrów szklanych. Artystyczne, barwne tafle szklane powstają z różnego rodzaju szkła, kolorowego, bezbarwnego oraz dodatków takich jak szkliwa, opiłki metali, minerały lub farby do szkła. Przy pomocy obróbki termicznej w specjalnych piecach powstają w efekcie niepowtarzalne wzory. Nasze drzwi szklane posiadają specjalne aprobaty techniczne, które potwierdzają ich bezpieczeństwo.

W jakim stopniu materiał, z którego wykonuje się drzwi, wpływa na wzór?
Dobry efekt można osiągnąć stosując najnowsze materiały i technologie, w tym przemyślaną konstrukcję. Przykładowo 100 proc. wypełnienia drzwi płytą z MDF-u podnosi walory akustyczne, nowoczesne rozwiązania tzw. drzwi bezprzylgowych dają efekt „zlania się” drzwi ze ścianą.

 

Kto zaprojektował Bolzano?
W firmie mamy zespół projektowy złożony z przedstawicieli różnych działów – m.in. technologii, produkcji, marketingu. W przypadku akurat tego modelu osobiście wniosłam dużo pracy. Bolzano 9 Glossa są pewną modyfikacją modelu Capri, który posiadają otwory z ostrymi narożnikami. Współczesne rozwiązania wzornicze idą w kierunku kształtów organicznych, prostoty, łączą stare z nowoczesnością. Postanowiliśmy więc poeksperymentować z zaokrągleniami i modnym dzisiaj wysokim połyskiem. No i udało się.

Jak często wprowadzacie na rynek nowe wzory drzwi?
Zazwyczaj kilka modeli rocznie. Analizujemy trendy i sprzedaż, Obserwujemy rynek, także światowy. Wprowadzamy nowoczesne wzory, ale nadal oferujemy te tradycyjne, jak choćby Cambridge czy Windsor.  Hasło firmy to „drzwi z klasą”, a mają ją zarówno nowoczesne jak i klasyczne wzory.

Idealne drzwi…
Powinny być  elementem wystroju, czymś w rodzaju mebla czy nawet obrazu. Sama funkcja grodzenia przestrzeni już dziś nie wystarcza - drzwi muszą być bezpieczne i nowoczesne, czasami ognioodporne, chronić przed zimnem, powodować, że w mieszkaniu jest ciszej. A do tego mieć ciekawe wzorniczo, które umożliwia dopasowanie drzwi do zastosowanych materiałów w mieszkaniu, kolorystyki, czy nawet wzorów na meblach. Połączenie tych wszystkich cech czyni produkt dobrze zaprojektowanym.
Rozmawiała Jolanta Niezgoda 

Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.