Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Tendencje / Targi Maison&Objet, Paryż 26-31 stycznia 2011

Targi Maison&Objet
Paryż 26-31 stycznia 2011

Katarzyna Rzehak 

Targi Maison&Objet, Paryż 26-31 stycznia 2011 

Na tegorocznych paryskich targach Maison&Objet mocno świeciły trzy gwiazdy, bo w 2011 przyznano aż trzy tytuły Designera Roku (Designer of the Year) i to dokonania laureatów najlepiej charakteryzują tendencje w designie na nadchodzące lata.

Pierwszym nagrodzonym został Edouard Francois, bardziej architekt niż projektant, tworzący wizje budynków doskonale zespolonych z otoczeniem, krytykujący koncepcje drapaczy chmur i w ogóle wysokiej zabudowy miast. François lubi projektować budynki, które stają się częścią okolicy, jak podkreśla tworzy je, szacunkiem do zastanego pejzażu. Architekt chętnie wygłasza kontrowersyjne zdanie:  nie trzeba tworzyć nowych drapaczy chmur, już i tak jest ich za dużo. Nagrodzenie Francoisa to znak, jak silny jest trend powrotu do natury na wszystkich możliwych płaszczyznach i we wszystkich skalach. Trendem jest także „liczenie się z otoczeniem” i kameralność. Environment staje się ważne, jest aspektem, z którym należy się liczyć, można natomiast wykorzystywać je jako materiał, w którym designer „rzeźbi” jak Francois, który stworzył współczesny labirynt z wysianego zboża. To koncepcja przeciwna modzie na indywidualizm i gigantomanię w projektowaniu i architekturze, reprezentowane np. przez Zahę Hadid  która tworzy budynki zwracające na siebie uwagę i podkreślające osobowość autora. Tu autor jest skromny, a jego zadaniem jest twórczo się wtopić w otoczenie.
Kolejny laureat to studio Gilles & Boissier para francuskich projektantów wnętrz, którzy wskrzesili francuski klasycyzm, nadając mu nowoczesny rys i odkurzając z braku praktyczności. Tworzą supermodne wnętrza kawiarni, klubów i hoteli od Paryża, przez Istambuł i Abu Dabi po Szanghaj i Pekin. Niby-klasyczne meble Ludwiki, niby klasyczne tapety i portiery, dużo złota, ornamentu, ale wszystko jednak designersko odświeżone. W projektach Gilles & Boissier widać tendencję, którą określiłabym jako pałacowa, ale z mocnym liftingiem: uproszone formy mebli, złocenia tylko we fragmentach, często żart czy kpina z pompatyczności. Na pierwszy rzut oka wnętrze wygląda pałacowo właśnie, w detalach odkrywa bardzo współczesny dystans do reprezentacyjności czy tzw. wysokiego stylu.
Trzeci laureat to ulubieńcy publiczności, pupilki francuskiej i międzynarodowej pracy designerskiej: bracia Ronan i Erwan Bouroullec’owie. Ich mała wystawa zachwycała w części targów nazwanej now! design à vivre czyli „design do życia”. Bo właśnie projekty Bouroullec’ów mają rzadko spotykaną dzisiaj cechę: są proste, nieudziwnione i bardzo praktyczne. Co je wyróżnia na tle konkurencji? Niesłychanie subtelny rysunek, bardzo wyrafinowana i delikatna forma. To połączenie przydatności z estetycznym wyrafinowaniem okazało się hitem rynkowym. Bo „praktyczne” kojarzono dotąd z wdziękiem Castoramy, a tu ma zjawiskową formę. To dzięki niej Bouroullecowie sprzedają więcej niż ikona francuskiego designu Philippe Starck, którego wesołkowaty i egocentryczny design odchodzi w zapomnienie.

Teraz w dobie kryzysu liczy się doskonałe odczytanie autentycznych potrzeb rynku, a nie gadżeciarstwo. Bouroullecowie projektują więc uczciwe fotele, wieszaki, dywany, porcelanę,  baterie łazienkowe – wszystko, co jest potrzebne do życia. I nad niczym nie trzeba się zastanawiać „do czego to jest”, bo każdy projekt mówi sam za siebie, a w życiu codziennym działa i rozwiązuje problemy. Ta tendencja jest dziś na rynku bardzo czytelna: zmęczenie fajerwerkami, rynek domaga się porządnych przedmiotów, w formie oszczędnej, ale bez rygoru minimalizmu.

 

Gregory Marion, pomysł tego francuskiego projektanta to drewniane tyczki zakończone klamerką. Pokazał je na wystawie Un-Plugged, jednej z najlepszych prezentacji na Maison&Objet. Tyczki zakłada się  np. na krawędzie doniczek, żeby podtrzymywały łodygi. Tyczki należą do serii „Potence”. Pokazują, że innowacyjny koncept jest w designie najważniejszy. 

 

Carlo Trevisani, młody włoski projektant pracujący w Mediolanie, na wystawie Un-plugged pokazał nowy sposób na wykorzystanie starych szklanych butelek. Tace-zatyczki z korka mogą służyć jako stołowe patery. Dobrze osadzone w szyjce trzymają się stabilnie, można układać na nich owoce czy słodycze.

Clemence Joly – tradycyjne wędliny i mięsa wykonane… tradycyjną techniką szydełkową. Absolutny majstersztyk rękodzieła: karkówka i schab występują w formie kawałka mięsa, ale i plasterków! Parówki, szynka, oskubany kurczak. Aby iliza była pełan dołączono też ceny produktów. Jaki to trend? Humorous design, ale tez vintage, i jednak wyraźne odrodzenie robótek ręcznych, tu wykorzystanych prześmiewczo.

Trend nowe Eko w wykonaniu Francuzki  Felicie Bajard. Zestaw „The sur l’herbe” czyli „Herbata na trawie”. Uciekamy z czterech ścian i robimy sobie piknik na skwerku pod domem. Zabieramy ze sobą rulon, a w nim bezpiecznie przyczepione czarki na herbate i termos. Rulon jest równocześnie  serwetką, na której rozkładamy mini-piknik. Ekologia, minimalizm i kultura wypoczynku w metropolii.

 

Francuzi mówią, że nie ma designu bez „materiałoznawstwa”. Na wystawie „Le labo materio” najczęściej kręcili się projektanci szukający rozwiązań dla swoich problemów z projektami. Wystawa pokazuje, że postęp w projektowaniu jest możliwy dzięki nowym technologiom i tworzywom. Siatki, struktury komórkowe, tkaniny narastające jak tkanki organiczne, nowoczesne filce, tworzywa samospajające – tworzone często dla służby zdrowia, w laboratoriach NASA czy na potrzeby wojska szybko są adaptowane do „cywilnych” gałęzi gospodarki. Najszybciej przyjmuje je przemysł, ale błyskawicznie przenikają też do sportu czy mody.

 

Stoisko „R3iLab” francuskiej firmy i laboratorium poszukującego nowych tworzyw dla przemysłu. Tkaniny o podwyższonym progu rozciągliwości, super lekkie pianki, tworzywa „samosklejające” , które pozwalają designerom na realizację najbardziej szalonych pomysłów.  Jedno z najbardziej obleganych stoisk.  

Jeden z obiektów wystawy „Le Labo materio” pokazuje jak można wykorzystać nowoczesne tworzywa piankowe do tworzenia paraorganicznych form. Na razie projektanci tworzą z nich obiekty, mające za zadanie pokazanie możliwości materiału, ale za chwilę będziemy mieli na rynku produkty z tego typu nowych tworzyw.  

„Le Labo materio” – nowe tworzywo, pozwalające na formowanie trwałych kształtów przypominających podwodne gąbki. Wypustki są forma trwałą, nie znikną pod wpływem wody ani temperatury, „nie rozprasują „się.

Uwaga! Wracają lampy z bibuły, na stoiskach targów Maison et Objet widać było wyraźny powrót stałego element wnętrz z lat 80-tych. Tylko teraz już nie kule, ale skomplikowane formy inspirowane światem organicznym, wachlarzowate, marszczone, jakby pomięte.

 

„Folding Stool” to przykład ekodesignu w wykonaniu Anglika Jacka Smitha.  Minimalna ilość elementów, wyciętych w niemal snycerski sposób, precyzyjnie i tak, aby całość składała się i rozkładała jedną ręką. Francuzi lubią własne wyrafinowanie, ale importują prostotę.

 

Betonowe wazy „Vase Weight « wykonane przez Tajlandczyka Decha Archjananun zachwycają połączeniem cięzkiego betonowego odlewu z azurową strukturą rączki, która jest równocześnie górą naczynia i służy przytrzymywaniu górnej części łodygi. Czysta poezja

Nowa koncepcja zielonej aranżacji  w wykonaniu francuskiej firmy Wallflower. Zamiast w doniczce kompozycje kwiatową mamy w ramce na ścianie. To rozwinięcie trendu Eko i poszukiwanie nowych sposobów na zieleń w domu.

Ostatnio Francuzi oszaleli na punkcie nowej marki kosmetycznej Aesop i jej niezwykłych minimalistycznych wnętrz sklepów. Nowy sklep Aesopa w dzielnicy La Marais to czerń, biel, surowość, dziwnie wyoblone formy blatów i szafki z uchwytami wyraźnie w stylu lat 80. Uwaga eighties atakują, również w wystroju wnętrz! Z kolei kosmetyki zapakowane są jak maści apteczne w słoiki i buteleczki z ciemnego szkła, na które zamiast etykiet naklejono… recepty.

Katarzyna Rzehak, IWP

Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.