Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Tendencje / Relacja z targów "I Saloni 2011", Mediolan 12-17 kwietnia 2011
Kaja Kobylańska IWP 

Relacja z targów "I Saloni 2011", Mediolan 12-17 kwietnia 2011 

fot. Kaja Kobylańska IWP/materiały prasowe

"I Saloni" w Mediolanie, po 50 latach udowadniają, że cieszą się świetną formą, nadal inspirują i zarażają świeżym spojrzeniem na projektowanie przemysłowe, jednocześnie nawiązując do tradycji i rzemieślniczych korzeni designu.
"I Saloni 2011: 50 years young" to jubileuszowa – 50. edycja targów wzorniczych w Mediolanie (12 – 17 kwietnia 2011). Wielu producentów zawdzięcza swój sukces rynkowy właśnie targom w Mediolanie, które stworzyły idealną okazję dla lokalnych firm do zaistnienia na arenie międzynarodowej i napędzały proces powstawania kreatywnego otoczenia biznesowego, okno na świat dla europejskiej gospodarki rynkowej lat 60. – 70.
Włoscy giganci designu tacy jak Kartell, Vitra, Driade, Magis, Casamania czy Moroso zaprezentowali na Salone Internazionale del Mobile swój dotychczasowy dorobek – najbardziej ikoniczne projekty – w towarzystwie najnowszych produktów, oczywiście sygnowanych nazwiskami najlepszych projektantów na świecie.
Obok stałych bywalców targów, w tym roku zadebiutowały polskie firmy z branży meblarskiej: Iker, Meble Vox, Noti i Zieta Prozessdesign (Salone Internazionale del Mobile), a także Comforty (Superstudio Piu, Zona Tortona). Międzynarodowa publiczność miała okazję obejrzeć zarówno te najbardziej reprezentacyjne, jak i te najnowsze meble polskich producentów, w tym intrygująca sofa Chopin (proj. Tomasz Rygalik, Comforty) czy innowacyjne meble dla młodzieży YU (proj. Marta Krupińska, Meble Vox).
W najnowszej ofercie wystawców widać przede wszystkim tendencję do przywoływania tradycyjnych rzemieślniczych form i technik wykonania, rodzimych wzorów i materiałów, a także modę na lata 50. i 60. w ich współczesnym wydaniu.

 

 

 

Taboret Tom&Jerry, prod. Magis, proj. Konstantin Grcic, 2011
Reinterpretacja zwykłego taboretu z pracowni.

 

Krzesło Jill Wire, prod. Vitra, proj. Alfredo Häberli, 2011
Nogi krzesła uformowane na wzór metalowych nóg krzeseł projektowanych dla Vitry przez Charlesa Eamesa w latach 50. XX w. Technika formowania ze sklejki także inspirowana projektami Eamesa.

 

 

 

 

 

Meble Paged
krzesło Don 1, Don 2; Fashion S, Fashion A; Paged B 5001
Od ponad 20 lat na targach mediolańskich wystawia się polska firma Paged meble. W tym roku w nowej kolekcji znalazły się meble stylizowane na lata 50. – 60. XX w. (łączenie lakierowanego drewna z tapicerką w chłodnych pastelowych kolorach bądź w charakterystyczną dla lat 50. – 60. pepitkę; pikowanie, wygięte nóżki, stylizowane wklęsłe siedziska oparć).

 

Powstaje co raz więcej mebli, które mają sprzyjać zbliżeniu się człowieka do natury, nie tylko dzięki surowym formom i materiałom czerpanym prosto z natury (kamienie, drewno, wiklina, bambus), ale także poprzez swoje podwójne zastosowanie – nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. 
Nestrest, proj. Daniel Pouzet i Fred Frety, prod. Dedon, 2011
Prawdziwie przytulne gniazdko do zawieszenia w ogrodzie bądź w domu. Inspirowane kształtami, fakturą i kolorami, które występują w naturze, a także formą gniazd niektórych ptaków.

 

Sands, proj. Dejana Kabiljo, 2011
Materac z gąbki pokrytej piaskiem, prywatna plaża w domu czy ogrodzie.

Leżak Crizón, proj. Roslyn Campbell, 2011
Leżak do masażu wyposażony w stalową ramę, na której zawieszono siedzisko wykonane w całości z granitowych kamieni. 

 

Popularne stają się meble gięte w całości z drutu bądź wykorzystujące drucianą plecionkę jako element ozdobny (w szczególności w oparciu siedzisk).
Ławka Hexagon, proj. Przemyslaw Mac Stopa, prod. Casamania, 2011
Ławka w całości wykonana z pre-galwanizowanego metalu. Dostępna w 6 wariantach kolorystycznych.

 

Krzesło Flux, proj. Jerszy Seymour, prod. Magis, 2011.
Krzesło w całości gięte z kilku kawałków drutu. 

 

Krzesło Piña, proj. Jaime Hayón, prod. Magis, 2011
Oparcie krzesła ukształtowane z drutu w połączeniu z drewnem

 

 

Coraz częstsze są także zestawy wypoczynkowe o metalowym stelażu pokrytym plecionką (włókno sztuczne imitujące bambus, wiklinę czy rattan; zwykły lniany sznurek ) w partiach siedzisk, oparć, czy nawet nóg, np. meble Varaschin czy Dedon.
Zestaw wypoczynkowy Tribeca, proj. Richard Frinier, prod. Dedon, 2011

 Zestaw wypoczynkowy Mu, proj. Toan Nguyen, prod. Dedon, 2011 

Poltrona Balaiao, proj. Sergio J. Matos, 2011
Fotel nawiązuje kształtem i techniką wykonania do tradycyjnie wyplatanych koszy (w jęz. portugalskim ‘balaiao’ znaczy właśnie kosz).

Pavo Real, proj. Patricia Urquiola, prod. Driade, 2011
Fotel z aluminiową ramą oplecioną tworzywem sztucznym, inspirowany siedziskami z rattanu bądź trzciny, popularnymi w pd. – wsch. Azji.

 

Cape West, prod. Driade, 2011

 

Krzesło Cyborg, proj. Marcel Wanders, prod. Magis, 2011
Połączenie plastiku z syntetyczną plecionką. 

 

Pojawiają się także fotele utkane z fantazyjnych mięsistych splotów materiałów, które sprawiają wrażenie organicznych.
Szezlong Loop, proj. Sophie De Vocht, prod. Casamania, 2011
Szezlong o metalowym stelażu oplecionym materiałem w technice „tuftingu” (metoda wytwarzania przędzin pętelkowych przez wszywanie pętelek w podkład – tkaninę).

 

BiKnit, proj. Patricia Urquiola, prod. Moroso, 2011
Siedziska wykonane z drewna, stalowej ramy i innowacyjnego materiału, który nadaje się do użytkowania na zewnątrz.

 

Pojawiło się także wiele mebli – zabawek, idealnych gadżetów dla dorosłych, którzy w duchu pozostali dużymi dziećmi.
Spun design firmy Magis (proj. Thomas Heatherwick, prod. 2010) – siedzisko nawiązujące formą i funkcją do dziecięcej zabawki – bączka, można się w nim zatopić i obracać wokół własnej osi; wykonane w technologii formowania rotacyjnego; dostępne w intensywnych kolorach i czerni.

Santapouf (proj.Denis Santachiara dla Campeggi, 2011) – sprytny kolorowy puf obszyty Lycrą, który kryje w sobie dwuosobowy materac

Siesta (proj. Emanuele Magini dla Campeggi, 2011) – hamako-ławka, która formą i doborem kolorów przypomina bramkę piłkarską.

 

 

Regał na książki Robox, proj. Fabio Novembre, prod. Casamania, 2011
Mebel w kształcie robota, wielkości dorosłego człowieka.

Targi w Mediolanie stanowią kolejny dowód na to, że współczesne projektowanie przemysłowe z nostalgią patrzy w przeszłość, czerpie wzorce z dawnych ikondesignu, łączy futurystyczne wizje i innowacyjne technologie z tradycją, z tym, co lokalne, przytulne, bezpieczne, znane i lubiane.  
Kaja Kobylańska/IWP

 

Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.