Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Aktualności z rynku / Wystawa Dobry Wzór 2016

21 października - 1 grudnia 2016

Sala im. Wandy Telakowskiej, Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie.
Wystawa czynna wtorek-niedziela
10:00-19:00
Wstęp wolny

Organizator:
Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
Kurator:
Katarzyna Rzehak, IWP
Komisarz:
Anna Weresińska, IWP
Projekt wystawy:
Grynasz Studio

Redakcja ZSZ 

Wystawa Dobry Wzór 2016 

W Warszawie do 1 grudnia można oglądać największą wystawę designu w Polsce - Dobry Wzór 2016.

Dobry Wzór to organizowany corocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi obecne na polskim rynku. W tym roku miała miejsce jego dwudziesta trzecia edycja. Produkty i usługi nominowane do finału konkursu prezentowane są na wystawie w IWP oraz w katalogu.

Na wystawie pokonkursowej zobaczymy zobaczymy 136 produktów i usług – finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór, prezentowanych w 9 kategoriach:

  •  Sfera domu
  •  Sfera pracy
  • Sfera publiczna
  • Sfera usług
  • Nowe technologie
  • Grafika użytkowa i opakowania
  • Nowe materiały
  • Transport i Komunikacja
  • Moda i Akcesoria

W kategorii Dom prezentowane są stałe i ruchome wyposażenie domu i ogrodu, przedmioty użytku osobistego, artykuły sportowe, produkty dla dzieci. W tym roku na wystawie można oglądać m.in. szklarnię hydroponiczną do domowej uprawy ziół i warzyw, multisensoryczną kołysko-huśtawkę,regał o zmiennych wysokościach, będący reedycją projektu Rajmunda Teofila Hałasa z 1959 roku, czy kolekcję ceramiki łazienkowej, zaprojektowaną przez gwiazdę światowego designu Konstantina Grcica.

Kategoria Praca obejmuje stałe i ruchome wyposażenie biur, sal konferencyjnych, recepcji, rozwiązania systemowe, akcesoria biurowe i odzież specjalną. Produktom z tej kategorii stawia się wysokie wymagania pod względem bezpieczeństwa użytkowania i ergonomii o raz ekonomiczne. W tej kategorii zobaczymy m.in. armatkę śnieżną - polskiej firmy, zaprojektowaną przez polskiego projektanta, najszybszy na świecie autoklaw mikrofalowy wykorzystywany w laboratoriach do sterylizacji - również polski produkt oraz meble biurowe uwzględniające zmieniający się styl pracy.

W Sferze Publicznej prezentowane są produkty z takich dziedzin, jak zdrowie, edukacja, sport, stałe i ruchome wyposażenie przestrzeni publicznych, sprzęt specjalistyczny, akcesoria i odzież specjalna. W tej kategorii na wystawie zobaczymy m.in. zamiatarkę miejską, most drogowy z kompozytów o osnowie polimerowej - łatwy i szybki w budowie i co -ważne będący rozwiązaniem powtarzalnym, który można zastosować niemal seryjnie, aparat słuchowy wyposażony w najnowsze zdobycze z dziedziny audiologii - takie jak aplikacje do zdalnej obsługi wprost z urządzeń mobilnych, ultralekki, aktywny wózek dla osób niepełnosprawnych z ramą wykonaną z materiałów kompozytowych.


W kategorii Usług znalazły się usługi konsumpcyjne z branż finansów i marketingu, a także informatyczne, ogólnospołeczne, informacyjne, kulturalne i non-profit. Na wystawie zobaczymy m.in. usługę umożliwiającą personalizację mebli, platforma internetowa umożliwiająca społecznościowe dostarczania paczek, nowoczesny ośrodek sportu z trampolinami, czy usługa w systemie door-to-door pozwalająca przechowywać nasze rzeczy w magazynie, z dostępem do katalogu online przechowywanych rzeczy.

W kategorii Nowe technologie prezentowane są produkty i urządzenia cyfrowe, zaawansowane technologicznie z branż RTV, audio-video, foto, komputery i akcesoria, aplikacje, telefony i tablety. W tej sferze zobaczymy m.in. system VR - pierwsze pozwalające na poruszanie się po pomieszczeniu, pierwszy na świecie robot edukacyjny, który uczy dzieci programowania i nowych technologii przez zabawę oraz panele fotowoltaiczne które stanowią kompletny system elewacyjny.

W sferze Grafika użytkowa i opakowania znajduje się grafika książek, gazet, znaczków pocztowych, plakatów, typografie, ilustracje, identyfikacja wizualna i typograficzna przestrzeni publicznych, logotypy, branding i rebranding, grafika stron www i aplikacji oraz opakowania. W tym roku na wystawie zobaczymy m.in. przewodnik dla studentów od studentów ASP w Warszawie, projekt linii gadżetów Dzieła Utracone, nowoczesna i kolorowa identyfikacja wizualna miasta Słupsk oraz rebranding marki Agata.


Sfera Nowe materiały produkcyjne obejmuje nowatorskie tworzywa sztuczne i naturalne, surowce, materiały przemysłu chemicznego i biochemicznego, hutniczego i tekstylnego, z których wytwarza się produkty w gałęziach przemysłu wdrażających design. Na tegorocznej wystawie znalazł się m.in. innowacyjny papier z nowym efektem dotykowym i wizualnym, powstałym dzięki użyciu skrobi ziemniaczanej oraz płyta elewacyjna z cementu zbrojonego włóknem - niepalna, sprężysta i odporna na odkształcenia.

Transport i komunikacja  to zarówno transport indywidualny jak i pasażerski. Sfera obejmuje transport powietrzny, lądowy, wodny, podziemny i naziemny. W tym roku na wystawie zobaczymy lokomotywy elektryczne, składy piętrowe, dwuosobowy roadster oraz rower holenderski z lekkiego aluminium.

Ostatnią prezentowaną sferą jest Moda i akcesoria - a w niej ubrania, odzieżowe innowacje, obuwie, zegarki, okulary, torby, akcesoria podróżne i biżuteria.

Wśród prezentowanych na wystawie produktów i usług znajduje się 28 produktów i usług nagrodzonych przez interdyscyplinarne jury nagrodą Dobry Wzór, laureat nagrody Wzór Roku 2016 przyznawanej przez Patrona Honorowego konkursu, Ministra Rozwoju i Finansów  dla najlepszego polskiego produktu lub usługi oraz nagrody specjalnej Agencji Rozwoju Przemysłu - Produkt Roku 2016 – dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

fot. Patrycja Mic

 

 Więcej >>

Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.