Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Aktualności z rynku / Jubileusz 70-lecia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
Redakcja ZSZ 

Jubileusz 70-lecia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego 


Jubileusz 70-lecia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

1 października 1950 roku ówczesny Minister Przemysłu Lekkiego Eugeniusz Stawiński podjął decyzję o przekształceniu działającego do tej pory Biura Nadzoru Estetyki Produkcji w Instytut Wzornictwa Przemysłowego.Tym samym Instytut stał się jedną z pierwszych w powojennej Europie placówek promujących wzornictwo i jedną z pierwszych tego typu instytucji na świecie.

Twórczynią idei Instytutu, jego założycielką i do 1968 roku dyrektorem ds. artystycznych była profesor Wanda Telakowska. Opracowała założenia działalności IWP – tj. wspieranie krajowego przemysłu i propagowanie idei wzornictwa w społeczeństwie w myśl jej hasła „Piękno na co dzień dla wszystkich”.

Głównym zadaniem Instytutu było „...prowadzenie prac naukowo-badawczych, mających na celu podniesienie poziomu estetyki produkcji, opracowanie wytycznych dla gospodarki planowej w zakresie wzornictwa przemysłowego”. Realizowano również wielodziedzinowe prace projektowe, pobudzając ogromny potencjał twórczy polskich artystów i włączając ich w obszar odradzającej się gospodarki. Projektowanie przemysłowe było nową dziedziną, w której łączono twórczość z badaniami dzięki czemu możliwa była produkcja na masową skalę. Ogromne zapotrzebowanie na wyposażenie do mieszkań oraz urządzenia i meble do szkół czy zakładów pracy, wymuszało opracowanie wytycznych dla gospodarki. Aby temu sprostać Instytut Wzornictwa Przemysłowego wyspecjalizował się w analizowaniu potrzeb społecznych, gospodarczych i kulturowych. Powstawały dzięki temu wzory produktów o nowej jakości, która według ekspertów Instytutu miała być ważnym narzędziem skutecznego marketingu i poprawy konkurencyjności na rynku. Wzornictwo przemysłowe miało być nie tylko główną wartością gospodarki ale też świadczyć o wysokim poziomie kulturowym społeczeństwa.

Do dziś IWP kontynuuje te założenia współpracując z przemysłem, projektantami i sferą nauki. Doradztwo w zakresie zarządzania wdrożeniami to działalność ekspertów IWP w obszarze indywidualnej współpracy z firmami jak również tematyka studiów podyplomowych Total Design Management, które realizowane są we współpracy ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej. IWP organizuje wystawy wzornictwa przemysłowego oraz prowadzi działalność szkoleniową. Co roku IWP realizuje dwa najważniejsze konkursy w kraju: Young Design, który wskazuje młodych projektantów o najwyższym potencjale do współpracy z przemysłem oraz konkurs Dobry Wzór nagradzający najlepsze produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Instytut posiada również unikatową Bibliotekę - jeden z największych w kraju i na świecie księgozbiorów wyspecjalizowanych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej.

Więcej o IWP i jego Założycielce: https://www.iwp.com.pl/aktualnosc/1920/70_lat_Instytutu_Wzornictwa_Przemyslowego_/

https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_historia_instytutu

https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_iwp_w_liczbach

https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_wspomnienia

https://www.iwp.com.pl/aktualnosc/1696/Wanda_Telakowska_wspomnienie_zalozycielki_IWP/

Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.