Jubileusz 70-lecia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
1 października 1950 roku ówczesny Minister Przemysłu Lekkiego Eugeniusz Stawiński podjął decyzję o przekształceniu działającego do tej pory Biura Nadzoru Estetyki Produkcji w Instytut Wzornictwa Przemysłowego.Tym samym Instytut stał się jedną z pierwszych w powojennej Europie placówek promujących wzornictwo i jedną z pierwszych tego typu instytucji na świecie.
Twórczynią idei Instytutu, jego założycielką i do 1968 roku dyrektorem ds. artystycznych była profesor Wanda Telakowska. Opracowała założenia działalności IWP – tj. wspieranie krajowego przemysłu i propagowanie idei wzornictwa w społeczeństwie w myśl jej hasła „Piękno na co dzień dla wszystkich”.
Głównym zadaniem Instytutu było „...prowadzenie prac naukowo-badawczych, mających na celu podniesienie poziomu estetyki produkcji, opracowanie wytycznych dla gospodarki planowej w zakresie wzornictwa przemysłowego”. Realizowano również wielodziedzinowe prace projektowe, pobudzając ogromny potencjał twórczy polskich artystów i włączając ich w obszar odradzającej się gospodarki. Projektowanie przemysłowe było nową dziedziną, w której łączono twórczość z badaniami dzięki czemu możliwa była produkcja na masową skalę. Ogromne zapotrzebowanie na wyposażenie do mieszkań oraz urządzenia i meble do szkół czy zakładów pracy, wymuszało opracowanie wytycznych dla gospodarki. Aby temu sprostać Instytut Wzornictwa Przemysłowego wyspecjalizował się w analizowaniu potrzeb społecznych, gospodarczych i kulturowych. Powstawały dzięki temu wzory produktów o nowej jakości, która według ekspertów Instytutu miała być ważnym narzędziem skutecznego marketingu i poprawy konkurencyjności na rynku. Wzornictwo przemysłowe miało być nie tylko główną wartością gospodarki ale też świadczyć o wysokim poziomie kulturowym społeczeństwa.
Do dziś IWP kontynuuje te założenia współpracując z przemysłem, projektantami i sferą nauki. Doradztwo w zakresie zarządzania wdrożeniami to działalność ekspertów IWP w obszarze indywidualnej współpracy z firmami jak również tematyka studiów podyplomowych Total Design Management, które realizowane są we współpracy ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej. IWP organizuje wystawy wzornictwa przemysłowego oraz prowadzi działalność szkoleniową. Co roku IWP realizuje dwa najważniejsze konkursy w kraju: Young Design, który wskazuje młodych projektantów o najwyższym potencjale do współpracy z przemysłem oraz konkurs Dobry Wzór nagradzający najlepsze produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Instytut posiada również unikatową Bibliotekę - jeden z największych w kraju i na świecie księgozbiorów wyspecjalizowanych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej.
Więcej o IWP i jego Założycielce: https://www.iwp.com.pl/aktualnosc/1920/70_lat_Instytutu_Wzornictwa_Przemyslowego_/
https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_historia_instytutu
https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_iwp_w_liczbach
https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_wspomnienia
https://www.iwp.com.pl/aktualnosc/1696/Wanda_Telakowska_wspomnienie_zalozycielki_IWP/