Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Wirtualne Wystawy / „CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj”

„CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj”
17 września - 11 listopada 2009

Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Sala im. prof. Wandy Telakowskiej

9 lipca – 30 sierpnia
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Kurator: Margarita Bergfeldt Matiz
Komisarz: Izabela Jasińska

Redakcja portalu ZSZ 

„CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj” 

Zapraszamy na wystawę współczesnego designu szwedzkiego „CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj” odnoszącą się do czterech żywiołów nieodłącznie związanych z naszą egzystencją: ziemi, wody, powietrza i ognia. Pokazujemy design jako ważny element współdziałania człowieka z naturą. Dzięki niemu możemy ją okiełznać, przyjaźnie wykorzystać, cieszyć się z jej dobrodziejstw. Według szwedzkich projektantów i producentów wzornictwo to dobry i mądry produkt, który ma nam ułatwiać, polepszać i zwyczajnie uprzyjemniać codzienne życie.
Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pokazane zostaną między innymi prace tak znanych i rozpoznawlnych w świecie projektantów, jak Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd Råman, Front, Volvo Design team.
Współczesny design szwedzki zostanie pokazany w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Dziś Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa. W 2003 rząd szwedzki zadecydował o wydaniu dodatkowych 20 mln koron na dofinansowanie 10 specjalnych programów wspierających wzornictwo, a 2005 rok ogłoszono w całej Skandynawii Rokiem Wzornictwa, co świadczy o docenieniu roli designu dla rozwoju gospodarczego tego regionu.
Skąd pomysł na połączenie designu z czterema żywiołami? W starożytnej Grecji liczba cztery była uznana za „liczbę światową”, stanowiącą wyjaśnienie większości nurtujących człowieka kwestii. Starożytni uważali, że świat jest stworzony z czterech wielkich elementów: wody, ognia, ziemi i powietrza.
Koncepcję wystawy opracowała szwedzka projektantka wzornictwa pochodzenia kolumbijskiego Margarita Bergfeldt Matiz, która zasłynęła udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station ISS dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency w Noordwijk w Holandii). Wykorzystując cztery żywioły jako motyw przewodni spojrzała na współczesną Szwecję przez pryzmat tej poetyckiej koncepcji i stworzyła przekrojową prezentację współczesnego wzornictwa swojego kraju. Pokazała, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia.

Aby zobaczyć wystawę kliknij w zdjęcie! 

 

 

Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.