Dlaczego Słownik?
Powołany w 1950 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego od początku skupiał wokół siebie najważniejszych polskich projektantów. Przygotowanie Słownika Projektantów Polskich to - obok konkursów takich jak np. Dobry Wzór z kategorią Designer Roku i wystaw (np. Vintage Wiecznie Młode) - ważny element promocji polskiego wzornictwa i polskich projektantów.
Powstałe w Instytucie, obecnie digitalizowane, archiwum fotograficzne oraz dokumentacji projektów jest nieocenionym zasobem wiedzy o projektantach i ich osiągnięciach. Bogate zbiory największej w Polsce Biblioteki Wzornictwa tworzą najpełniejszy obraz polskiego wzornictwa. Zarówno historyczne dziedzictwo Instytutu jak i jego najnowsza rola - bycia centrum wiedzy o polskim designie –sprawiają, że Instytut jest najbardziej kompetentną instytucją do stworzenia Słownika Projektantów Polskich.
Konsultantami merytorycznymi części pierwszej Słownika (lata 50. i 60.) są: prof. Irena Huml, historyk sztuki i krytyk oraz projektanci wzornictwa: Ryszard Bojar i Danuta Paprowicz-Michno oraz wiele innych osób: projektantów i krytyków, które współpracowały przy słowniku. Konsultantką części „Projektanci współcześni” jest historyk sztuki i wzornictwa dr Krystyna Łuczak-Surówka.
Dostęp do Słownika Projektantów Polskich dla użytkowników Portalu ZSZ
www.slownikprojektantow.pl
Login: slownik@iwp.com.pl
Hasło: slownik