Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Wiedza / Słownik Projektantów Polskich
Oba kanały 

Słownik Projektantów Polskich

Słownik Projektantów Polskich on-line to pierwsza w Polsce baza polskich projektantów działających od początku XX w. do dziś oraz największa baza zdjęć produktów. Słownik składa się z czterech części, odpowiadających podziałowi chronologicznemu polskiego wzornictwa:

  • lata 1900-1949,
  • lata 50.-60.,
  • lata 70.-80.
  • czasy współczesne od roku 1990.

Najważniejszymi zadaniami Słownika są: po pierwsze - upowszechnianie wiedzy na temat polskiego designu, której brak od lat uniemożliwiał prace badawcze, a po drugie - wspieranie współpracy projektantów z producentami i innymi profesjonalistami związanymi z wzornictwem.

Dlaczego Słownik?

Powołany w 1950 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego od początku skupiał wokół siebie najważniejszych polskich projektantów. Przygotowanie Słownika Projektantów Polskich to - obok konkursów takich jak np. Dobry Wzór z kategorią Designer Roku i wystaw (np. Vintage Wiecznie Młode) - ważny element promocji polskiego wzornictwa i polskich projektantów.

Powstałe w Instytucie, obecnie digitalizowane, archiwum fotograficzne oraz dokumentacji projektów jest nieocenionym zasobem wiedzy o projektantach i ich osiągnięciach. Bogate zbiory największej w Polsce Biblioteki Wzornictwa tworzą najpełniejszy obraz polskiego wzornictwa. Zarówno historyczne dziedzictwo Instytutu jak i jego najnowsza rola - bycia centrum wiedzy o polskim designie –sprawiają, że Instytut jest najbardziej kompetentną instytucją do stworzenia Słownika Projektantów Polskich.

Konsultantami merytorycznymi części pierwszej Słownika (lata 50. i 60.) są: prof. Irena Huml, historyk sztuki i krytyk oraz projektanci wzornictwa: Ryszard Bojar i Danuta Paprowicz-Michno oraz wiele innych osób: projektantów i krytyków, które współpracowały przy słowniku. Konsultantką części „Projektanci współcześni” jest historyk sztuki i wzornictwa dr Krystyna Łuczak-Surówka.

Dostęp do Słownika Projektantów Polskich dla użytkowników Portalu ZSZ

www.slownikprojektantow.pl

Login: slownik@iwp.com.pl
Hasło: slownik

 

 
Ocena:     
Komentarze: 2
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.