Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Warsztaty / 23-25luty2011wspolne
 

II edycja Warsztatów wspólnych dla projektantów i przedsiębiorców
23-25 lutego 2011 r., Warszawa, Instytut Wzornictwa Przemysłowego

W dniach 23-25 lutego w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się kolejna edycja Warsztatów wspólnych dla projektantów i przedsiębiorców, realizowanych w ramach projektu „Zaprojektuj Swój Zysk”

Program 3-dniowych warsztatów tradycyjnie umożliwił uczestnikom – projektantom i przedsiębiorcom pracującym na co dzień w procesie rozwoju nowego produktu – wypracowanie rozwiązań, które ułatwią ich wzajemną komunikację i usprawnią pracę nad powstawaniem nowych, innowacyjnych i atrakcyjnych na rynku produktów. Duża ilość ćwiczeń praktycznych, dyskusje, burze mózgów oraz wsparcie wykładowców i ekspertów pomogło w znalezieniu odpowiedzi na wiele pytań i problemów nurtujących uczestników w ich codziennej pracy.

Zajęcia pierwszego dnia warsztatów zakończyła przygotowana przez IWP sesja networkingowa, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać wzajemnie swoje zawodowe role i nawiązać współpracę w interesujących ich obszarach.. Drugiego dnia warsztatów mieliśmy okazję posłuchać wykładu gościa specjalnego warsztatów – dra Daniela Formosy, projektanta i współzałożyciela studia projektowego Smart Design Worldwide (USA). Wykład „Designing things to make a difference” (Wzornictwo, które daje impuls do zmian) pokazał kryteria, jakimi w swojej pracy projektowej kierowali się twórcy znanych na całym świecie przedmiotów codziennego użytku.

Wyniki ankiet kolejny raz pokazały, jak bardzo uczestnicy docenili zawartość merytoryczną warsztatów, oceniając ją na poziomie 5,5 (w skali od 1 do 6). Poniżej przedstawiamy wybrane rekomendacje i opinie  uczestników warsztatów, a zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych trzech edycjach.

 

Rekomendacje uczestników II edycji warsztatów.

"Wspólne warsztaty dla projektantów i przedsiębiorców, w których uczestniczyłem, to trzy dni intensywnej pracy. Każdy moduł tych warsztatów, stanowił ciekawą prezentację zakończoną praktycznym ćwiczeniem. Omawiane tematy wnosiły zawsze coś nowego. Prezentowano kilka różnorodnych sposobów podejścia do jednego zagadnienia, co w efekcie wywoływało burzliwe i konstruktywne dyskusje, w czasie zajęć, jak i w kuluarach.

Dla mnie największym i najciekawszym wyzwaniem była praca w grupach. Każdy z członków grupy reprezentował odmienny styl pracy, charakter, doświadczenie życiowe i zawodowe.  W krótkim czasie poznawaliśmy swoje mocne i słabe strony, wymieniliśmy się wiedzą i doświadczeniem. Aby zrobić dobry projekt musieliśmy stworzyć bardzo zgrany zespół uzupełniający się wzajemnie, umiejący rozmawiać, słuchać, wyciągać wnioski i rozwiązywać wspólnie trudne kwestie.        
To ćwiczenie pokazało, co różni, a co łączy, Projektantów i Przedsiębiorców. Czasami mówiliśmy o tym samym różnymi językami, a czasami mówiąc o tym samym, mieliśmy coś innego na myśli. To pokazało jak ważna jest komunikacja w procesie rozwoju nowego produktu.

Efektem pracy były 3 różne wyroby, które powstały w bardzo krótkim czasie i prezentowały różnorodne podejście do tematu."

Dariusz Schubert
GAMET S.A.

 
"W trakcie spotkania z dr Danielem Formosa najciekawsze było zadanie interaktywne w trakcie którego uczestnicy mogli porównać emocje kierowane do człowieka z emocjami lokowanymi w przedmiotach codziennego użytku. Zadanie to pozwoliło dokonać kolejnego micro odkrycia co do złożoności i psychologii funkcjonowania człowieka.
   Natomiast zdecydowanie ciekawsze i z większą dla mnie korzyścią było uczestnictwo dr. hab. Marka Adamczewskiego, dnia trzeciego w trakcie realizacji i prezentacji projektów. Który przekazał wiele praktycznych i użytecznych rad i wskazówek dotyczących współpracy przedsiębiorców z projektantami, i nie tylko.
   I także sesja networkingowa była atrakcyjnym elementem warsztatów. Zarówno auto prezentacja w trakcie której można było poznać w skrócie działalność wszystkich uczestników. Co ułatwiło podjęcie konkretnych tematów z przedstawicielami wybranych branż . Jak i w trakcie zadawanych pytań przez prowadzących, na których odpowiedzi prezentowały różne postrzeganie czy rozumienie poruszanych tematów."

Lew Jarmołowicz

 
"1. Wspólne warsztaty, przedsiębiorców i projektantów pozwalają przełamywać stereotyp "plastyka"- kogoś co z czegoś co już powstało, zrobi coś co będzie ładne. Przedsiębiorcy mogli się przekonać, że projektanci wiedzą co to jest technologia i wiedzą na czym polega rachunek ekonomiczny. Myślę, że zwiększyła się świadomość tego, na czym polega profesjonalizm projektanta.
2. Nabraliśmy świadomości, że sukces projektowy zależy od partnerstwa między przedsiębiorcami i projektantami.
3. I co wynika z powyższego, projektujemy zespołowo, wszyscy, których dotyczy projekt- projektanci i działy przedsiębiorcy. Pomysły generujemy wspólnie w czasie "burzy mózgów"
4. Oraz to co powinno znaleźć się na początku - warsztaty zostały zaprojektowane i zrealizowane z pełnym profesjonalizmem."

Jerzy Wójcik
projektant

 

"Szanowni Państwo!
Brałam udział w dwóch warsztatach organizowanych przez IWP w ramach projektu ZSZ i jestem pod dużym wrażeniem. Sprawna organizacja, dobrze przemyślany podział dnia, dużo materiałów towarzyszących. Jasny, klarowny wykład prowadzony przez świetnego wykładowcę, wzbogacony o praktyczne warsztaty, dający dobrą podbudowę teoretyczną wraz z praktycznym jej zastosowaniem.
Spotkanie z Danielem Formosą było bardzo ciekawe, szczególnie w kwestii zmiany spojrzenia na projektowanie rzeczy codziennego użytku. Dzięki takiemu podejściu możemy cieszyć się coraz ładniejszymi i praktyczniejszymi przedmiotami, które dodatkowo budzą w nas pozytywne emocje."

Iwona Szymacha Leksem

 

"Jestem bardzo zadowolona z uczestnictwa w warsztatach wspólnych dla projektantów i przedsiębiorców. Chciałabym pogratulować organizatorom świetnej organizacji merytorycznej i praktycznej, która w niczym nie ustępuje podobnym szkoleniom organizowanym przez Le Lieu du Design w Paryżu czy BCD Barcelona Centre de Disseny.
Uważam, iż uczestnictwo w warsztatach to punkt niezbędny w karierze każdej osoby związanej z designem. Warsztaty pozwalają zrozumieć zależności istniejące pomiędzy ekipami uczestniczącymi w procesie projektowania produktów i usług, poznać zasady efektywnej współpracy jak również sposoby unikania i rozwiązywania konfliktów.
Książka i materiały jakie otrzymuje każdy uczestnik warsztatów opisują wszystkie poruszane zagadnienia i bez wątpienia są niezbędne w codziennej pracy projektanta i przedsiębiorcy. Niewątpliwie wielkim plusem jest możliwość spotkań i wymiany doświadczeń a także nawiązania współpracy z osobami z różnych branż i rożnych poziomów decyzyjnych.
Możliwość wysłuchania wykładu, uwag i komentarzy gościa specjalnego Dana Formosa odnośnie relacji klient-produkt to dla mnie rewelacja. Życzę IWP by jak najczęściej mógł organizować tego typu wystąpienia.

Polecam i czekam na nowe warsztaty!"

Joanna Grodzka
Projektant

 

                   

                   

                   

                   

                    

                  

                   

                   

                   

 

 


 

 
Ocena:     
Komentarze: 0
Zaloguj się aby dodać opinię

Logowanie do profilu

 

 

Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż bezpłatne konto w portalu ZSZ.

Nie pamiętasz hasła? Zamów nowe hasło.
UWAGA - warunkiem jest obecność adresu e-mail przypisanego do konta, dla którego zamawiane jest nowe hasło.

Zakładanie konta

Podany login, poza rolą w procesie logowania na swoje konto, będzie służył do sygnowania wszystkich akcji użytkownika dokonanych w obrębie portalu.
Login nie może zawierać następujących znaków:
\ / : * ? "< > |
ani zaczynać się od kropki.
*
 
*
 
Jako hasło proszę wpisać ciąg przynajmniej 7 znaków, zawierający co najmniej jedną cyfrę lub znak specjalny (na przykład #, $, %).
*
*
*
 

 
 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.