Strona główna: Zaprojektuj swój zysk

EN PL
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

 
 
Strona główna - Zaprojektuj Swój Zysk / Dla mediów / Aktualności / Wystawa Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak
 

Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak

Instytut Wzornictwa Przemysłowego,

Warszawa, ul. Świętojerska 5/7

11 marca – 10 kwietnia  2011

Wystawa z audioprzewodnikiem

Wstęp wolny!

Komisarz:

Kaja Kobylańska, IWP

Scenografia:

Tomasz Augustyniak

Identyfikacja wizualna:

Irek Popek

2011-03-10 

Wystawa Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak 

krajowa , aktualności ZSZ 

Wystawa powstała w ramach prowadzonego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”. Jego głównym celem jest stworzenie otoczenia biznesowego umożliwiającego przedsiębiorstwom i projektantom współpracę w obszarze aplikacji wzornictwa przemysłowego. Cel ten jest realizowany między innymi poprzez wystawy dobrych praktyk, prezentujące procesy i modele biznesowe związane z wdrażaniem nowych produktów oraz dobrze zaprojektowane produkty jako wzorce do naśladowania.

"..Ta nagroda jest podsumowaniem kilku lat współpracy z producentami. W tej dziedzinie projektowania, projektowania przemysłowego, projektant jest częścią zespołu i tak odbieram tę nagrodę, jako przyznaną nam wspólnie. Jest to dla mnie ważna nagroda, ponieważ przyznaje ją prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a więc instytucji promującej współpracę projektantów z producentami…" Tomasz Augustyniak, Designer Roku 2010.

Tytuł Designera Roku 2010 Tomasz Augustyniak otrzymał od Prezes IWP w ramach konkursu Dobry Wzór*, na najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku.

Beata Bochińska, prezes IWP, tak uargumentowała wybór Tomasza Augustyniaka na Designera Roku 2010:

„Ten projektant jest wyjątkowym przykładem połączenia talentu, profesjonalizmu, umiejętności tworzenia rozpoznawalnego stylu i pragmatycznego podejścia do rynku. Korzystając z jego doświadczenia wielu producentów budowało swoje pierwsze modelarnie i prototypownie. Jego umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań i dbałości o wysokie standardy wykonania produktu wiele polskich firm zawdzięcza pozycjonowanie swoich marek na wymagającym i bardzo konkurencyjnym rynku”.

 

Na wystawie prezentujemy projekty Tomasza Augustyniaka wykonane dla polskich producentów mebli: Comforty, MIKOMAX, NOTI, PROFIm oraz Meble VOX. Wystawa pokazuje profesjonalne rozwiązania wzornicze uwzględniające zarówno możliwości producenta, jak i potrzeby konsumenta. Zgromadzone na wystawie produkty stanowią owoc ścisłej współpracy projektanta z przedsiębiorcami, wynikają z wielu decyzji i kompromisów koniecznych do osiągnięcia zamierzonego celu. Dowodzą, iż projektowanie przemysłowe to wieloetapowy proces, który, oprócz oczywistej sprawności warsztatowej, wymaga od projektanta umiejętności spojrzenia na problem zarówno z perspektywy użytkownika, jak i producenta.

Producenci mebli, głównie z przyczyn ekonomicznych, często pomijają ważny etap w strategii wdrażania nowego produktu, który polega na przeprowadzeniu analizy rynku czy badań fokusowych. Tymczasem dla projektanta to wiedza niezbędna do rozpoczęcia stadium projektowania. Tomasz Augustyniak, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i doskonałej znajomości specyfiki polskiego rynku mebli, dobrze rozumie potrzeby producentów. W swoich projektach odnajduje „złoty środek” na konkurencyjność przedsiębiorstw (nie tylko na rynku lokalnym), poprawę sytuacji ekonomicznej producenta, pozycjonowanie marki czy pozyskanie nowego segmentu klientów, nie tracąc przy tym z pola widzenia docelowego odbiorcy produktu.

 

Identyfikacja wizualna wystawy powstała w oparciu o ikoniczny projekt Augustyniaka – szezlong MONO wykonany dla firmy Comforty (2003), o charakterystycznej stalowej tubie-rurze przechodzącej na wylot przez oparcie, spełniającej funkcję schowka na wałek pod głowę/nogi.

Oprócz kultowego szezlonga MONO, można zobaczyć także sofę BADU wyprodukowaną dla Comforty (2008) oraz kolekcję mebli multisensorycznych MEEE firmy Meble Vox, zdobywcę nagrody „Dobry Wzór 2010” w kategorii Sfera domu.

Sofa BADU została zaprojektowana z myślą o stworzeniu jak najbardziej komfortowego, trwałego i spersonalizowanego miejsca do wypoczynku. Augustyniak podporządkował formę mebla jego funkcji użytkowej – tradycyjny układ sprężyn i naturalnego pierza uzupełnił kilkoma warstwami inteligentnych pianek dopasowujących się do kształtu ciała użytkownika (ang. memory foam), co zapewnia niezwykły komfort wypoczynku. Sofa zbudowana jest z kilku modułów, które można dowolnie komponować, dzięki czemu to użytkownik decyduje o ostatecznym kształcie mebla dostosowując go do własnych potrzeb i możliwości przestrzennych. Sama nazwa sofy ma nawiązywać do afrykańskich klimatów, muzyki korzeni. Jak mówi projektant BADU, „to świetny mebel do relaksu przy czarnych brzmieniach. Także samo brzmienie słowa wydało mi się adekwatne do charakteru tej sofy – mocne, ale jednocześnie bezpieczne i ciepłe”.

 

MEEE marki Mamama (Meble Vox) to kolekcja innowacyjnych mebli multisensorycznych stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka poprzez jednoczesne oddziaływanie na zmysły wzroku, dotyku i słuchu u maluchów. Ta kolekcja stanowi wzorcowy przykład prawidłowego podejścia producenta do wdrażania nowego produktu na rynek – przed rozpoczęciem stadium projektowania, multidyscyplinarny zespół ekspertów przeanalizował wyniki opinii użytkowników i specjalistycznych badań z zakresu procesów poznawczych i emocjonalnych dzieci. Wyniki badań wsparte własnym doświadczeniem ojcowskim, posłużyły Augustyniakowi za podstawową wiedzę niezbędną do właściwego zrozumienia potrzeb zarówno dzieci, jak i rodziców. Wszystkie meble spełniają kryteria estetyczne i jakościowe, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, a wykorzystane w produkcji materiały i farby spełniają najwyższe normy wymagane dla produktów przeznaczonych dla dzieci.

„Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak” to druga wystawa, po „Wzornictwo za 4 złote. 1 euro design”, organizowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, na której będzie można skorzystać z nowoczesnego systemu audioprzewodników dostępnych dla zwiedzających w dwóch wersjach językowych.

Po zakończeniu, wystawę będzie można obejrzeć w formie wirtualnej na portalu www.zsz.com.pl.

Wystawę pokazywana będzie także podczas Arena Design 2011 w Poznaniu (25 – 28 maja br.) oraz w ramach Gdynia Design Days 2011 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

* Konkurs Dobry Wzór, organizowany corocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, jest ogólnopolskim konkursem, w którym nagradza się dobrze zaprojektowane produkty: od szeroko rozumianego wyposażenia domu, środowiska pracy i przestrzeni publicznej, po środki komunikacji. Produkty po wstępnej kwalifikacji poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP i międzynarodowe jury.

Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w czterech  kategoriach: Sfera Domu, Sfera Pracy, Sfera Publiczna i  Sfera usług.

Nagrodę Specjalną Wzór Roku minister gospodarki przyznaje produktowi zaprojektowanemu przez polskiego projektanta i wdrożonemu do produkcji przez polskiego przedsiębiorcę.

Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyznaje tytuł Designer Roku dla najlepszego projektanta.

Więcej informacji:

oraz na stronie: www.iwp.com.pl/projekty_dobry_wzor

 

 
 
 
Patroni medialni
Patroni medialni
Innowacyjna Gospodarka Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.